fbpx

Tip na dobrodružný víkend – stanovanie v prírode!

Tip na dobrodružný víkend – stanovanie v prírode!

Letné mesiace sú ako stvorené na stanovačku pod holým nebom. Či už sám, s rodinou, alebo patriou dobrých priateľov, pobyt v prírode má vždy blahodárne účinky. Opustiť nachvíľu rušné mesto a spoznávať krásy Slovenska sa určite oplatí. Čo sa však neoplatí, je vybrať sa na turistiku či stanovanie nepripravený. Obzvlášť, ak ste sa rozhodli stráviť v prírode niekoľko dní. Máme pre vás niekoľko tipov, na čo by ste pred svojím dobrodružstvom určite nemali zabudnúť.

 

Hotel v lone prírody

Základom dobrej stanovačky je kvalitný stan, ktorý vás ochráni pred vetrom, dažďom, ale aj slnkom. Pri výbere správneho stanu si musíte najskôr ujasniť to, ako často ho chcete používať a v akých podmienkach, koľko batožiny v ňom počas stanovačky chcete uskladniť a koľko osôb by sa v ňom malo pohodlne vyspať. Odpovede na tieto otázky vám značne uľahčia váš výber. Nezabúdajte, že stan je síce väčšia investícia bude však vaším spoločníkom niekoľko rokov. Navyše, nevhodne zvoleným stanom by ste si mohli celý pobyt v prírode poriadne pokaziť a neodniesli by ste si z výletu pekné spomienky.

Stanovačka

Stany za skvelé ceny

Skladná perina

Miesto pre vaše kempovanie ste si vybrali, stan je už postavený a vy ste sa vybrali na malú prechádzku po okolí. Po prechádzke však príde čas aj na trochu oddychu. Na to, aby ste mohli plnohodnotne relaxovať vo vašom stane, budete potrebovať funkčný spacák. Pri jeho výbere by ste sa mali zamerať predovšetkým na ročné obdobie, v ktorom ste sa rozhodli kempovať. Ak chcete využiť práve teplé letné mesiace, tak by ste sa mali zamerať na ľahšie a vzdušné spacáky. Malé a ľahké spacáky sú vhodné na túru, a zároveň vám poskytnú pohodlie, ktorý hľadáte. 

Spacáky

 

Prenosná posteľ

Ak ste sa rozhodli pre dlhšie kempovanie, odporúčame vám zaobstarať si okrem spacáku aj > karimatku alebo nafukovací matrac <. Zabezpečia vám komfortný spánok, vďaka čomu sa ráno zobudíte plní energie do nové dňa.

 

Kvalitná obuv

Aby ste sa cítili pohodlne a bezpečne počas vašej turistiky, nesmiete podceniť výber vhodnej obuvi. Na trhu nájdete rôzne alternatívy. Najobľúbenejšie sú nízke poltopánky alebo vysoké trekingové topánky.

Trekingové poltopánky sú ľahké, chránia nohu pred vonkajšími vplyvmi a znesú aj trochu vody. Vďaka tomu, že nie sú vysoké, dobre vetrajú nohu a sú veľmi pohodlné na ľahký treking. Ak ste sa však rozhodli pre náročnejšiu túru, mali by ste sa zamerať na trištvrťové alebo vysoké trekingové topánky.

Zvršky vysokých trekingových topánok sú obvykle vyrobené zo syntetiky, kože alebo v poslednom období z obľúbeného softshelu. Sú teplejšie ako poltopánky, ale na túre budú vašim stabilným partnerom. Ich najväčšou výhodou je, že lepšie chránia váš členok a ich kúpa pre vás určite nebude krokom vedľa.

S novými trekingovými topánky musíte ísť na to opatrne. Mali by ste ich najskôr trochu rozchodiť, aby ste sa ráno mohli po pokojnej noci v stane vrhnúť na ďalšie dobrodružstvo bez zbytočných otlakov!

Outdoorová obuv

Priestranný batoh

> Batoh < je obalom na všetky veci, ktoré pri kempovaní budete potrebovať. Pri kúpe nového batohu vám odporúčame poobzerať sa po tých turistických. Sú totiž najuniverzálnejšie a pohodne si do nich zbalíte jedlo, oblečenie, vak na vodu, termosku či lekárničku. Majú množstvo priehradok, sú ľahké a určené či už pre jednodenné výlety alebo na dlhší pobyt v prírode. Kúpou stedného turistického batoha zaručene nič nepokazíte.

 

Skladacie stoličky

Ak ste sa rozhodli stráviť v prírode dlhší čas, tak týchto šikovných pomocníkov určite oceníte. Vyhnete sa prechladnutiu, posedenie pri táboráku bude pohodlnejšie a vďaka tomu si dokonale vychutnáte zvuk praskajúceho dreva a príjemnú atmosféru.  

Kempingové stoličky

Turistiku a pobyt v prírode by ste určite nemali podceniť. Mali by ste k tomu pristupovať zodpovedne a svoj výlet si dôkladne naplánovať, aby vás nič neprekvapilo. Každý malý detail totiž môže byť rozhodujúci a v konečnom dôsledku vám prinesie pekné spomienky a oddych po ktorom túžite. 🙂

 

Zazdieľaj to s priateľmi
Back to top