fbpx

TOP 10 zaujímavostí, ktoré ste nevedeli o Harrym Potterovi

Čarovný svet Harryho Pottera okúzlil milióny ľudí na celom svete. Niet divu, nakoľko príbeh J.K.Rowlingovej o mladom čarodejníkovi je jedným z najviac prekladaných knižných sérii všetkých dôb. Prvá kniha, Kameň mudrcov, bola preložená až do 75 svetových jazykov a aj vďaka tomu sa tento fascinujúci svet kúziel dostal do povedomia mnohých mladých ľudí. Pre niektorých sa stal neodmysliteľnou súčasťou ich detstva. Dospievali spoločne s Harrym, Ronom a Hermionou a prekonávali s nimi ich neuveriteľné dobrodružstvá. My vám prinášame 10 zaujímavostí, ktoré ste možno doposiaľ nevedeli.

1. Záverečná kapitola z poslednej časti Harry Potter a darov smrti bola autorkou napísaná už v roku 1990, čo je až 7 rokov pred tým, ako bola vydaná úplne prvá časť ságy.

harry-potter

2. Ron Weasley, najlepší priateľ Harry Pottera, mal zomrieť v polke ságy, avšak J.K.Rowlingová sa napokon rozhodla nechať ho nažive (údajne aj kvôli Hermione) ❤️

3. Keďže herec Daniel Radcliffe sa počas natáčania filmov zabával s prútikmi a používal ich ako paličky na bubón, zlomil ich viac ako 80. Kvôli celej sérii Harryho Pottera bolo vyrobených pribilžne 500 prútikov pre všetkých hercov.

harry-potter-palicky

4. Autorka v určitom období svojej tvorby trpela depresiami. Tie napokon prevtelila do demetorov, ktorí niekoľko krát zaútočili na Harryho.

J.K.-Rowling

5. V spojených štátoch sa nachádza až 106 ľudí s menom po tomto slávnom čarodejníkovi. 

6. Patrónus Rona Weaslyho bol Jack Russell terier, čo je celkom výstižné, nakoľko sú to psy vycvičené na lov líšok či vydier. Práve Ronova láska Hermiona mala za patronusa vydru. Náhoda? 😉

7. Pre natáčanie prvej časti filmu bolo kvôli scéne z Harryho trezoru v Gringot banke vyrobených až 210 000 mincí.

harry-potter

8. Knihy o Harrym boli preložené z britskej angličtiny do americkej angličtiny. Navrhovaný názov pre prvú knihu bol Harry Potter a škola kúziel.

9. Filmový maskéri namaľovali počas natáčania ôsmich filmov Danielovi Radcliffovi jazvu v tvare blesku až 5800x.

harry-potter-jazva

10. Len jediná postava z čarodejníckeho sveta Harry Pottera bola skutočnou postavou aj vo svete muklov. Išlo o Nicolasa Flamela, francúzkeho kopistu, notára a obchodníka s rukopismi, ktorého meno sa spája so stredovekou alchýmiou.

Vďaka dokonale premyslenému príbehu J.K. Rowlingovej, ktorý je plný lásky, priateľstva, odvahy a kúziel sa stal Harry Potter svetovým fenomenom. Jeho najvernejší fanúšikovia si neustále dopĺňajú svoje zbierky o nové kúsky, prútiky, ilustrované knihy či hry. Mnohé z nich nájdete aj TU. 

 

Zazdieľaj to s priateľmi
Back to top