fbpx

8 dôvodov prečo čítať knihy

8 dôvodov prečo čítať knihy

Pre myseľ je čítanie tým, čím cvičenie pre telo. Tento múdry výrok povedal pred vyše 300 rokmi Joseph Addison a určite platí dodnes. Čítanie so sebou prináša benefity a prenáša nás do rôznych svetov. Vďaka knihám sa môžete ocitnúť vo vesmíre, riešiť vraždu či naučiť sa množstvo zaujímavostí.

1. Čítanie je dobré pre váš mozog

Tak ako svaly potrebujú cvičenie, mozog potrebuje čítanie. Vďaka čítaniu sa posúvate vpred a pozitívne to pôsobí na celé telo. Vedeli ste, že napríklad čítanie románov zlepšuje prietok krvi?

2. Prichádzate na nové nápady a ľahšie riešite problémy

Stalo sa vám, že ste čítali detektívku a vyriešili ste prípad skôr ako ste dočítali knihu? Alebo dokážete predvídať ako sa bude vyvíjať dej? Poďakujte sa vášmu analytickému mysleniu, ktoré sa prečítaním každej knihy vždy zlepšuje. 

Čítanie knihy vonku

3. Zlepšujete si slovnú zásobu

Vďaka čítaniu kníh sa na vás nalepia také slová, ktoré ste možno doteraz ani nepočuli. Budete odborníci na medicínu, robotiku, informatiku či rôzne iné odbory. A už sa vám nestane, že si nebudete vedieť spomenúť ako sa povie to, či ono. Jasne vyjadríte svoje myšlienky a stanete sa hviezdou každej konverzácie.

4. Rozšírite si obzory

Ak čítate knihu, ktorá hovorí o nejakom svetom probléme alebo vyjadruje myšlienky rôznych ľudí, dokážete si urobiť aj vy svoj vlastný názor. Budete vedieť posúdiť čo je fikcia a čo skutočnosť a následne replikovať myšlienky aj medzi svojimi známymi.

5. Dokážete sa koncentrovať

Ak sa naozaj chcete vžiť do príbehu alebo pochopiť zápletku, musíte sa vedieť naozaj koncentrovať. Povrchné čítanie nemá zmysel, a preto to musíte robiť naozaj poriadne. A uvidíte, že koncentrácia z čítania kníh sa vám hodí aj v reálnom svete.

PantaRhei najlepsie knizne pribehy

6. Získate vedomosti a znalosti

Existuje nekonečne veľa kníh z rôznych oblastí. Ak sa chcete zdokonaliť v histórii či kultúre, stačí si kúpiť knihu a začítať sa do nej. Naozaj nie je nič jednoduchšie.

7. Nekonečná fantázia

Počas čítania sa dokážete vžiť do mnohých charakterov a prežívať s nimi všetky radosti aj starosti. Ponadávať si prečo sa im deje to, či ono. Na 100 stranách sa vymenia rôzne emócie a vy budete chcieť čítať stále viac a viac, aby ste sa dozvedeli, ako vaša obľúbená postava prepláva ďalšími stranami.

8. Inšpirujte sa

Neexistuje nič inšpirujúcejšie ako knihy. Vďaka nim dokážete prekonať rôzne problémy či aplikovať rôzne myšlienky do svojho života či práce. Hrdinovia kníh vás naučia, že výzvy treba prijímať a nie pred nimi utekať.

 

Čítajte, čítajte, čítajte. Preneste sa do rôznych svetov a zároveň sa inšpirujte, zlepšujte slovnú zásobu, rozširujte si obzory či získavajte nové vedomosti. A ak neviete, akou knihou začať odporúčame vám Jemné umenie mať veci v p*** ,o ktorej sme napísali viac v => tomto článku <=

Jemné umenie mať veci v p

 

Back to top